Adana’da Gezilecek 10 Nokta: Adana Gezi Rehberi

 

Güzel yurdumun gezilesi, görülesi o kadar çok yeri var ki. Hepsini gezmeye kalksam aylar yetmez sanırım. Onca ülke gezdikten sonra düşündüğümde hem doğayı, hem kültürü, hem tarihi, hem lezzetli yemekleri bir arada bulacağınız ülke sayısı bir elin parmaklarını geçmez sanırım. Evet biliyorum bunlar klasik cümleler ama gerçekler de bunlar. Adana gezimi Antakya- Adana turu olarak plan yaptım. İstanbul’dan direk Antakya’ya gittim ve oradan kara yolu ile Adana’ya geçtim. Şimdi düşünüyorum da iyi ki böyle bir gezi planı yapmışım. Hem midem bayram etti hem de bir çok güzelliği görme, yaşama imkanı buldum.

Adana görülmesi gereken yerler için iki gün yetebilecek bir şehir. Ama Adana lezzetleri için iki gün yetmez itiraf edeyim. Adana’da bizzat deneyimlediğim 5 lezzet noktası yazımı buradan okuyabilirsiniz.    Kentte kaldığım iki gün boyunca Adana’da gezilecek yerleri rahatlıkla dolaştım. Kendimce size kolaylık olsun diye belki bir hafta sonu gezisi yapacağınız Adana’da görülmesi gereken 10 noktayı listeledim.

İşte Adana’da gezilecek yerler listesi 10 öneri;

 • Adana Sabancı Merkez Camii: Adana ilinin adeta sembolü haline gelmiş bir yapı Sabancı Camisi. Temeli 13 Aralık 1988’de atılan caminin arsası Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından Türkiye Diyanet Vakfı’na devredilmiş; Türkiye Diyanet Vakfı’nın girişimleri ve halkın bağışları ile caminin yüzde 50’si tamamlanmış. Geri kalan kısım da Hacı Sabancı ve onun vefatından sonra Sabancı ailesi tarafından karşılanmış; bu nedenle başlangıçta Merkez Camii olması düşünülen camiye Sabancı Merkez Camii adı verilmiş.1998 yılında ibadete açılan Sabancı Merkez Camii, klasik Osmanlı mimarisi tarzında inşa edilmiş. Genel görünüm olarak Sultanahmet Camii’ne, plan ve iç mekan olarak Selimiye Camii’ne benziyor. Bana bu görüntüsü ile modern çağlarda da klasik mimari eserler yapılabileceğini gösterdi Sabancı Camisi. Sabancı Merkez Camii, konumu itibariyle Adana’da bulunan ana arterlerin, demir yolunun ve Adana’yı çevre il ve ilçelere bağlayan yolların kesişme noktasında ve yüksek minareleriyle şehrin her yerinden görünüyor. Gece ayrı bir ışıklandırma ile camii ayrı bir manzara sunuyor. Orada bulunan cami görevlisinden öğrendiğime göre camide aynı anda 28.500 kişi ibadet edebiliyormuş. Neredeyse bir stad dolusu insanı buraya sığdırmak mümkün.

 • Taşköprü: Adana için yine sembol yapılardan biri. Yapılışı hakkında çeşitli rivayetler var. İşte onlardan bazıları. 1850’lerde Adana’yı ziyaret eden tarihçi Victor Langlois, köprünün Roma İmparatoru Hadrianus (M.S. 76 – 138) tarafından yaptırıldığını, hatta adını taşıyan kitabenin 1841 yılında mevcut olduğunu söylemiş. Ancak o kitabe günümüzde kayıpmış. Roma Dönemi ile ilgili bir diğer kanıt Adana Arkeoloji Müzesi’ndeki Grekçe Kitabe. O kitabeye göre Taşköprü, Roma İmparatorluğu döneminde, 4. yüzyılda Mimar Auxentius tarafından yapılmış. Osmanlı’da III. Ahmet, Abdülmecid ve II. Abdülhamit zamanında onarım geçiren Taşköprü, Cumhuriyet tarihinde 1948’de Karayolları tarafından onarılmış. Yıllarca üzerinden araçlar geçtiği için yıpranmış tabi. En son 2000’li yılların başında son bir bakım çalışması yapılmış ve araç trafiğine kapatılmış. Adana ziyaretinizde mutlaka üzerinden geçeceğiniz bir köprü burası.

 • Büyük Saat: Adana’nın tarihi yapılarından biri de eski şehir merkezinde bulunan Büyük Saat Kulesi. 1881 yılında Vali Ziya Paşa’nın valilik döneminde yapılmaya başlanan Büyük saat kulesi, 1882 yılında Vali Abidin paşa zamanında tamamlanmış. Yüksekliği 32 metre olan Büyük Saat kulesi Ali Müfit caddesinde bulunmakta. Kuleye 1925 yılında Almanya’dan büyük bir saat getirilip monte edilmiş.

 • Ulu Camii (Ramazanoğulları Camisi): Adana’nın meşhur ve en eski camisi yine eski şehir merkezinde ziyaretçilerini ağırlıyor. Yapım yılı 1541’e dayanan cami Anadolu’da Müslümanlığın ilk yıllarında görülen cami modellerine benziyor. Yani dikdörtgen yapılı planı ile Adana için önemli ziyaret noktası.

 • Medrese (Ramazanoğulları Medresesi): Hemen caminin yanında yer alan medrese bugün iç bahçesinde büyük bir şadırvan saklıyor. Medrese öğrencileri zaman zaman burada ney dinletisi düzenliyorlarmış ayrıca içerisi ağaçlık ve serin. Sıcakladığınız anda dinlenme noktası olabilir.

 • Adana Sinema Müzesi: Adana’da gezilecek en güzel müzelerden birisi burası bence. Adana Türk Sineması’na çok değerli sanatçılar yetiştirmiş bir kent. Listede kimler yok ki. Yılmaz Güney, Şener Şen, Ali Şen, Menderes Samancılar, Abidin Dino ve şimdi adını sayamadığım onlarca isim. Şehir sanki zamanında aktör fabrikası gibiymiş. Ücretsiz gezilen bu müze bence el emeği göz nuru bir yer. Duvarlarında daha önce hiç görmediğiniz film afişleri, fotoğraflar, ödüller, kamera arkası görüntüleri ve inanılmaz hikayeler, hayatlar. Valla ben gezerken çok keyif aldım.

 • Atatürk Müzesi (Suphi Paşa Konağı): Tabi tarihçi yanım ağır basıyor yine Adana ile ilgili tarihi mekanları es geçmiyorum. Şehrin önde gelenlerinden Suphi Bey Atatürk’ün 15 Mart 1923’te şehri ziyaretinde Mustafa Kemal ve eşi Latife Hanım’ı burada ağırlamış. Bugün müzeye çevrilmiş konak yine Sinema Müzesi ile yan yana ve ücretsiz gezilebiliyor. İçinde o döneme ait eşyalar, Atatürk’ün kaldığı oda ve tarihi fotoğraflar yer alıyor. Ayrıca Hatay Odası özel olarak dizayn edilmiş. Hepinizin bildiği gibi Atatürk ömrünün son yıllarında Hatay’ın anavatana katılması için yoğun mesai harcamış ve bölgede etkili olabilmek için 1930’lu yıllarda da Adana’yı ziyaret etmiştir.

Hatay Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanı

 • Kazancılar Çarşısı: Burası da yine adından da anlaşılacağı gibi şehrin eski çarşısı. Hemen Büyük Saat Kulesi ve Ulu Cami’nin yanında yer alan çarşıda kazancılar, bakırcılar, sokak kebapçıları, Adana’ya has lezzetlerin satıldığı dükkanlar yer alıyor. Şehrin havasını, dokusunu solumak için uğranmalı.

 • Adana Merkez Parkı: Şehir malum güneyde ve yaz aylarında inanılmaz sıcak oluyor. Ben Haziran ayının ortalarında 35 derecede sıcaktan bunalırken Adanalılar ‘’Havalar bu sene iyi gidiyor.’’ diyorlardı. Düşünün siz daha ötesini. Hal böyle olunca yeşillik ağaçlık ve su kenarı burası için gerçekten cennet demek. Hemen Sabancı Camisi’nin yanında yer alan park oldukça büyük ve şehrin sakinlerinin soluklandıkları bir yer.

 •  Seyhan Baraj Gölü: Yine Adana için bir mesire yeri ve soluklanma alanı. Seyhan Baraj Gölü etrafı çeşitli aktiviteler için uygun. Gölette su sporları, göl etrafında yürüyüş ve spor alanları ya da kafe restoranlar mevcut. Yine şehrin sıcağından kaçmak isterseniz uygun bir yer burası.

 

Ali Rıza Öner

1976 yılında Kocaeli'nde doğdum. İlk,orta ve lise öğrenimimi Kocaeli'nde tamamladıktan sonra 1996 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümüne girdim. Tarih Bölümdeki eğitim yıllarımda gezmeye,seyahat edip farklı kültürleri tanımaya ilgi duymaya başladım. Tabi çalışmak zorundaydım yaban ellerde üniversite okurken para kazanmak zorundaydım 1997-2001 yılları arasında THY de çalıştım askerlik falan derken gördüğüm,okuduğum şeyleri anlatmayı sevdiğim için öğretmenliğe başladım. O gün bugündür anlatıyorum tecrübelerimi,bilgilerimi. Avusturya Liseliler Eğitim Vakfı (ALEV OKULLARI) da Tarih Öğretmenliği yapmaktayım. Şimdi sıra sizlere geldi. Gezmek benim tutkum istedim ki yine anlatayım bu sefer yazayım hatta.Tanımadığım sizlere. Sürçülisan edersem affedin.

Sevebilirsin...

4 Yanıt

 1. Aleyna Sur dedi ki:

  Dünya’da kaç tane Adanalı var acaba?
  Tanıdığım her 2 Türk’ten biri Adanalı
  Finlandiya’da çok var Adanalı Arkadaşlarımız <3

 2. Kemalettin Gecit dedi ki:

  Güzel bir yazı olmuş. Ekim sonu gidecem inşallah Türkiye’ye dönünce

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.