Antakya İçin 10 Lezzet Önerisi: Antakya Yeme- İçme Notları

Antakya gezi notlarımın yeme içme kısmında bizzat deneyimlediğim lezzet noktalarını önereceğim gibi ayrıca size Antakya lezzetleri ve mutfağı hakkında da bilgiler vereceğim. Antakya’da bulunduğum iki gün boyunca vaktim yettiğince bu güzel şehrin mutfağını deneyimlemeye çalıştım. İşte ayrıntılar:

Kasapta Kebap Yemek-Sağıroğlu Kasabı

Antakya’da kebap çeşitleri Adana, Urfa, Mardin veya Antep gibi çeşitlilik gösteriyor ama bir fark var: Antakya’da kebap kasapta yeniyor. Evet, yanlış okumadınız; bildiğiniz kasaba gidiyorsunuz, içeride küçük birkaç masa bulunuyor ve siz oturup siparişiniz veriyorsunuz. Antakya’da bu farklı deneyimi yaşayacağınız en iyi yer hiç kuşku yok ki Sağıroğlu Kasabı. Kurtuluş Caddesi üzerinde yer alan bu küçük kasap dükkânı Hatay’a özgü lezzetler olan Tepsi Kebabı ve Kâğıt Kebabı için tek adres diyebilirim. Yemeğimi sipariş ettikten sonra orada hemen satırla ince çekilmiş kıymayı şekillendiriyorlar ve fırına verilen yemeğiniz 10-15 dakika içinde yanında yine satırla hazırlanmış yörede yetişen otlardan oluşan salata ile servis ediliyor. Kebabınızı beklerken size gösterilen ilgi alaka harika. Kendinizi çok yakından tanıdığınız birine misafirliğe gelmiş gibi hissediyorsunuz. Kişi sayısına göre Tepsi veya Kâğıt Kebabı hazırlanıyor. En güzel yanı ise yedikten sonra bu eşsiz lezzetin midenizi hiç rahatsız etmemesi. Eğer yolunuz Antakya’ya düşerse bu lezzeti deneyin derim.

Çay Bardağında Kahve İçmek-Affan Kahvesi

Kebabı yediniz şimdi üzerine bir kahve veya tatlı iyi gider. Tatlı olayında Antakya söz konusu olunca künefe tek geçilir, biliyorum o mevzuya geleceğim ama farklı bir tat arıyorsanız size ‘’Haytalı’’ önereceğim. İsmi bana Hababam Sınıfı serisindeki Hayta İsmail’i anımsatıyor, her seferinde gülüyorum ama bu yöreye ait sütlü bir tatlı.  Çok az şekerle yapılan bir muhallebi üzerine dondurma ve gül suyu konularak servis ettikleri bir tatlı bu. Adana yöresinin aynı görünümlü Bici Bici isimli tatlısına çok benziyor ama bu biraz daha farklı bir lezzet. Haytalı içinizi baymıyor, aksine hem serinletiyor hem tatlı yemiş hissi yaratıyor. Edindiğim bilgilere göre Haytalı’nın muhallebisi yapılırken nişasta haricinde mısır unu da kullanılıyormuş. Haytalı’nın tadını iyice almak istiyorsanız beklemeden hızlıca yemek gerekiyor, yoksa havanın sıcaklığının da etkisi ile muhallebi sertleşip gül suyunun etkisi azalıyor. Başlık kahve dedik tatlıya daldık. Affan Kahvesi’ni Antakya’da gezilecek yerler kısmında yazmıştım. Eskiden Fransa Konsolosluğu olarak kullanılmış bu yapının ön tarafı bildiğiniz kâğıt ve okey oynanan kahvehane. Arka bahçe ise sarmaşıkların altında serin serin oturacağınız ve bu anlattığım Haytal’yı tadacağınız aile bölümü. Eğer ben tatlı hakkımı künefeden yana kullanacağım derseniz Affan Kahvesi’nde çay bardağında servis edilen süvari kahvesini deneyin. Oldukça koyu kıvamlı bu kahve çay bardağında içtiğiniz ilk kahve olarak anılarınızda yer edinebilir.

Künefe, Künefe, Künefe…

Antakya’ya geldin mi hiç maceraya girmeye gerek yok arkadaşım. Ben Antakya’da künefe yemeden önce künefe yememişim, bunu anladım. Uzun Çarşı içinde, çınar altında yer alan küçük dükkânda harikalar yaratan bir usta var Antakya’da: Künefeci Yusuf Usta! Köz üzerinde yaptığı harika künefe bana resmen parmaklarımı yedirdi. Özellikle iki şey denemenizi isterim: Birincisi sade künefe, ikincisi dondurmalı künefe. Her iki lezzeti deneyin ve şimdi bu satırları yazarken bile ağzım sulanıyor resmen. Ayrıca Künefeci Yusuf Usta’dan paket olarak hazır künefe de satın alabiliyorsunuz. Ayrıca istediğiniz zaman adresinize kargo ile nefis künefeleri veya başka yöresel ürünleri adresinize gönderiyor.

 

Antakya Usulü Döner

Antakya usulü kebap olur da döner olmaz mı? Hem de âlâsı olur. Abdo Döner siz Antakya’da bulunduğunuz süre içinde mutlaka denemeniz gereken bir lezzet. Abdo Döner’de hem et hem de tavuk döner mevcut. İster porsiyon ister pide arası ister pilav üstü istediğiniz şekilde dönerinizi sipariş edin. Ancak benim size tavsiye edeceğim en iyi şekil ise özel salçasıyla beraber Güven Usta’nın lezzetli ellerinde şekillenen dürüm döneri yemeniz. Tabi tercih sizin ama ben bu muazzam lezzetli dürüm dönerden bir solukta iki tane yedim. Hürriyet Caddesi No 19 da bulunan Abdo Döner’i şiddetle tavsiye ediyorum.

Buraya kadar anlattıklarım bizzat mekânında yediğim, denediğim lezzetler. Şimdi de biraz Antakya yemeklerinden bahsetmek istiyorum.

Humus

Siz çok sever misiniz bilmem ama benim çok aram yoktur humusla fakat buraya kadar gelmişken yerinde yemeli bir lezzeti diye düşünerek denediğim bir lezzet oldu humus. Antakya usulü humusu özellikle vejetaryen beslenenler için güzel bir lezzet. Yapılış şekli ise şöyleymiş: Nohutları bir gece önceden suda bekletmek gerekiyormuş. Sonra düdüklü tencerede haşlayıp sonra nohutların kabuklarının soyulması için bir tencereye 1,5 su bardak su koyup tekrar kaynatılmalıymış. Sonra suyunu süzüp nohutları kabuklarından ayrılıyormuş. Kabukları soyulmuş nohutları bir tencereye alıp içine de 1,5 çay bardağı su ekleyip ocağa koyup bir tahta kaşıkla nohutlar suyunu çekene kadar karıştırmak gerekiyormuş. El blenderi ile nohutları püre haline getirdikten sonra elde edilen pürenin katılığını gidermek için üzerine bir çay bardağı sıcak su ekleyip tekrar ocağa almak gerekiyormuş. Ocaktan aldıktan sonra pürenin içine tahin, kimyon, limon suyu, tuz ve isteğinize göre sarımsak koyup tekrar blenderden geçiriliyormuş. Sonra karışımınızın üstüne biraz zeytinyağı gezdirerek servis edebilirmişsiniz.

Biberli Ekmek

Antakya ve Mersin yöresinde içine farklı malzemeler konarak yapılan biberli ekmek yörenin ayrı bir lezzeti. Ben şehirde bulunduğum sürece nerede tezgâhta, fırında gördüysem aldım ve kendime yolluk yaptım. Her zaman söylüyorum lezzetleri yerinde tadın.

Katıklı Ekmek

Kahvaltıdan tutun da ana yemeğe kadar Antakyalıların sofrasından eksik olmayan bu eşsiz lezzet, bana biraz lahmacunu anımsatsa da denedikten sonra lezzetinin farklı olduğunu anladığım bir yemek oldu. Katıklı ekmek, ince açılan ekmek hamuru üzerine döşenen çökelekli, acı biber salçalı ve baharatlı harcıyla açık olarak fırınlanarak yapılıyor.

Sürk

Yine Antakya kahvaltı sofralarının eşsiz lezzeti sürk. Tuzsuz taze çökelek, karabiber, kimyon, çöreotu, kişniş, rezene, tarçın, kekik ve sarımsak ile harmanlanıp top haline getiriliyor ve kahvaltılarda yeniyor.

Müşebbek

Hepimizin bildiği halka tatlısının Antakya ve çevresindeki adı müşebbek.

 

 

Oruk

Antakya’da deneme fırsatımın olmadığı ama lokantalarda gördüğüm içli köfteye benzeyen görüntüsü ile hafızamda kalan özel bir yemek. Meraklı gözlerle bir esnaf lokantasının vitrinine yanaşıp ‘’Ustam bu ne?’’ dediğimi hatırlıyorum. Ben yemedim ama aklınızda bulunsun.

Hatay Kahvaltısı

 

Zahter Salatası     

Antakya’da ne zaman kebap yeseniz yanında servis edilecek bol taze zahter otundan salatalar iştahınızın daha da açılmasına neden olacak.

Ali Rıza Öner

1976 yılında Kocaeli'nde doğdum. İlk,orta ve lise öğrenimimi Kocaeli'nde tamamladıktan sonra 1996 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümüne girdim. Tarih Bölümdeki eğitim yıllarımda gezmeye,seyahat edip farklı kültürleri tanımaya ilgi duymaya başladım. Tabi çalışmak zorundaydım yaban ellerde üniversite okurken para kazanmak zorundaydım 1997-2001 yılları arasında THY de çalıştım askerlik falan derken gördüğüm,okuduğum şeyleri anlatmayı sevdiğim için öğretmenliğe başladım. O gün bugündür anlatıyorum tecrübelerimi,bilgilerimi. Avusturya Liseliler Eğitim Vakfı (ALEV OKULLARI) da Tarih Öğretmenliği yapmaktayım. Şimdi sıra sizlere geldi. Gezmek benim tutkum istedim ki yine anlatayım bu sefer yazayım hatta.Tanımadığım sizlere. Sürçülisan edersem affedin.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.