Avrupa’nın Küçük Başkenti;Bratislava Gezi Yazılarım

Yeni Köprü

Yeni Köprü

DSCN4716 DSCN4720 DSCN4726 DSCN4729 DSCN4730 DSCN4731 DSCN4732Bratislava Slovakya’nın başkenti ve şehirde yaklaşık 450 bin kişi yaşıyor. Viyana’nın 70 km doğusunda kalan bu küçük ama şirin başkentte yolumuzun üzerinde olduğu için birkaç saatlik bir zaman diliminde bulunduk. Bratislava turumuzu eski şehir bölgesinde yaptık.

Slovakya küçük bir Avrupa ülkesi tabi ki başkenti de öyle. Burada hemen her yerde eski Sovyet etkisini görebiliyorsunuz. Toplu taşıma tramvay ve otobüsle sağlanıyor ama çok ihtiyacınız olacağını sanmam. Çünkü buraya uçakla direk gelme imkanı yok. Viyana üzerinden otobüsle gelmek mantıklı. Dediğim gibi yürüyerek çok rahat gezilebilecek bir yer. Ama her zaman söylediğim gibi mutlaka gittiğiniz yerde her hangi bir otobüse veya tramvaya binin ve son durağa kadar gidin. Yine aynı hatla geriye dönün şehrin bir çok güzelliğini görme imkanınız olacak.

Bratislava da en çok aklımda kalan sokakları süsleyen heykeller kaldı diyebilirim. Rögar kapağından çıkmaya çalışan Cumil veya  Schoener Naci “şapkalı adam” heykeli sokaklarda gezerken karşınıza çıkabilir. Bratislava da tarihi şehir merkezine Staré Mesto deniyor. Burada barok tarzı binalar görmek mümkün. Trinity Kilisesi ve St. Martin’s Katedrali de bu merkezde yer alıyor. Tuna nehri kenarında bulunan şehir cadde ve sokakları ile görülmeye değer. Eski şehir içerisindeki Hviezdoslavovo Námestie caddesini yürüyerek dolaşın derim. Bu yolun baş tarafında Ulusal Slovak Tiyatro binasını görebilirsiniz. Bratislava Kalesi (Bratislavský Hrad) ise yine şehri tepeden görme fırsatı sunuyor. Şehri yukarıdan görmek için en iyi seçenek zaten geldiğinizde göreceğiniz büyük köprü üzerinde ki  UFO Observation Deck. Yeni Köprü (Novy Most) üzerinde yer alan bir restaurant. Ama bizim zamanımız olmadığı için gidemedik. Hlavne Meydanı araç trafiğine kapalı rahatça gezilen güzel bir meydan. Meydanın ortasındaki 1572’de yapılmış Maximilian Çeşmesi hemen dikkatinizi çekecektir.Trinity  kilisesi de burada yer alıyor. St. Michael Kapısı. Tepesinde barok stili bir ejderha var ve buranın yanındaki kule” silah müzesi “ olarak  kullanılıyormuş. Bu kulenin tam altında yerde bir daire göreceksiniz. Bu daire içinde buradan diğer önemli kentlere uzaklığınız km cinsinden yazılmış. Tabi İstanbul da var. St. Michael Kapısından geçince hemen sol tarafa bakın ve dünyanın en dar apartmanını göreceksiniz.130 cm genişliğinde ki bu bina hayli ilginç.

IMG_0077

Yeme İçme: Bratislava da  Garlic Soup yani sarımsaklı çorba içilmesi tavsiye ediliyor ama biz denemedik yine eski şehir merkezinde bolca pizzacı bulacaksınız. Biraları da meşhur buranın en çok da Kozel marka birayı beğendik diyebilirim. Ama eski şehir merkezinde bulunan bal evini mutlaka

görün burada baldan aklınıza ne gelirse yapılmış ürünler bulacaksınız buna şaraplarda dahil. Fazla çeşit denemeyin şekerle alkol karışınca gerçekten çabuk kafa yapıyor. Slovak köftesi de denenebilir.

Ali Rıza Öner

1976 yılında Kocaeli'nde doğdum. İlk,orta ve lise öğrenimimi Kocaeli'nde tamamladıktan sonra 1996 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümüne girdim. Tarih Bölümdeki eğitim yıllarımda gezmeye,seyahat edip farklı kültürleri tanımaya ilgi duymaya başladım. Tabi çalışmak zorundaydım yaban ellerde üniversite okurken para kazanmak zorundaydım 1997-2001 yılları arasında THY de çalıştım askerlik falan derken gördüğüm,okuduğum şeyleri anlatmayı sevdiğim için öğretmenliğe başladım. O gün bugündür anlatıyorum tecrübelerimi,bilgilerimi. Avusturya Liseliler Eğitim Vakfı (ALEV OKULLARI) da Tarih Öğretmenliği yapmaktayım. Şimdi sıra sizlere geldi. Gezmek benim tutkum istedim ki yine anlatayım bu sefer yazayım hatta.Tanımadığım sizlere. Sürçülisan edersem affedin.

Sevebilirsin...

2 Yanıt

  1. meral dedi ki:

    Paylastiginiz bilgiler dogrultusinda seyehatimi gercejlestirdim cok tesekkur ederim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.