Bir Nefes Kadar Yakın;Kavala Gezi Yazıları

IMG_0154

Kavala Sokakları

Kavala Sokakları

Kavala limanı

Kavala limanı

2010 yılı 23 Nisan tatili içinde ziyaret ettiğim Kavala- Selanik, gerçekten biz Türklerin mutlaka görmesi gereken yerler diye düşünüyorum. Çünkü İstanbul’dan kara yolu ile gayet rahat bir yolculuk ile 6-7 saatte bu güzel kentlere ulaşabiliyorsunuz.

İstanbul-İpsala: İstanbul’dan erken saatlerde başlayan yolculuğumuz otobüsle yaklaşık 3 saat sürdü ve İpsala sınır kapısına geldik. Sınır kapısında sorunsuz pasaport kontrolünden sonra( çünkü son yıllarda ki ekonomik kriz biz Türk turistleri komşuda baş tacı yapmış) Yunanistan sınırından giriyorsunuz. Hemen Yunanistan tarafına girince Yunan free-shopu sizi cezbedecek çünkü fiyatlar bizim free shopa göre daha makul. Ama benim tavsiyem yanınızda ağırlık taşımak istemiyorsanız alış verişinizi dönüş yolunda yapın. Sınırı geçtikten sonra gayet güzel bir otoban yolculuğu sizi bekliyor. Yolunuz üzerinde bulunan Batı Trakya’nın önemli kentlerini de dilerseniz ziyaret edebilirsiniz. Bunlar Türkler’in çoğunlukta yaşadığı İskeçe, Gümülcine, Dedeağaç küçük yerleşim birimleri olmasına rağmen kendinizi evinizde hissedeceğiniz sıcak insanların olduğu kasabalar.

İpsala-Kavala: Yolculuğumuz yaklaşık 194 km sonra ilk durağımız olan Kavala da son buluyor. Şunu açık yüreklilikle belirtmeliyim ki ben Kavala’yı çok sevdim. Neden derseniz? Deniz kenarına kurulmuş sahil şehri, hem bulunduğu koya hakim konumu ile hem ucuz restaurantları ile hem de tipik beyaz Yunan evleri ile tam bir tatil beldesi. Şehir Kuzey Yunanistan’ın ikinci büyük şehri ve yaz ayları için bence çok ideal bir tatil beldesi. Kavala da gezilecek yerlerin başında meşhur Kavalalı Mehmet Ali Paşa’nın bugün müze olan evi ile başlanabilir. Ben tarihçi kimliğimle çok önem verdiğim bu kişilik Osmanlı tarihine damga vurmuş bir şahsiyet. Mısır-Osmanlı tarihinin önemli kişiliği bu devlet adamı ve onun hakkında bilgi bulacağınız bir çok şey bu müzede mevcut. Diğer gezilecek yer ise şehre hakim noktada olan Kavala Kalesi. Şehir bir liman kenti olduğu için kale eski çağlardan beri en iyi savunma noktalarında biri. Tam yapılış tarihi bilinmemekle birlikte Taşoz adasından göçenlerce yapıldığı düşünülüyor. Kale Osmanlı egemenliğinde yaklaşık 600 yıl kaldığı için Osmanlı izleri görmek mümkün. Kale ziyaretimiz bittikten sonra, karnımız acıkıyor ve kendimizi limanında bulunduğu sahile atıyor ve deniz mahsullerinden oluşan yemeğimizi yiyoruz. Yemek için benim tercihim sahilde olan Taverna Savvas oldu. Sahilde ki Erithrou Stavrou caddesi üzerindeki mekan çok güzel lezzetler bulacağınız bir mekan. Unutmadan Yunanistan da porsiyonlar gayet doyurucu. Kalamar-Karides-Ahtapot çeşit çeşit balık Ege Denizinin sonsuz nimetleri olarak sofranızda olacak. Tabi ki Greek Salata. İçecek olarak alternatifiniz bol çünkü,güzel Ege şarapları,bira ve olmazsa olmaz Uzo yemeğinizi süsleyecek. Yemek için bir tavsiyem ise eğer iki kişi iseniz farklı farklı lezzetleri sipariş etmeniz olacak. Çünkü yukarıda da belirttiğim gibi porsiyonlar büyük olduğu için birbirinizin tabağına sulanacaksınız.

Kavalalı Mehmet Ali Paşa

Kavalalı Mehmet Ali Paşa

selanik 025

Kavala Limanı

selanik 011 selanik 016

Kavala biz gece konaklama yapmadığımız için gezilecek yerlere Arkeoloji müzesi eklenebilir. Ayrıca yaz aylarında geldiyseniz güzel plajları ziyaret ediniz. Biz Nisan ayında geldiğimiz için maalesef bunu yapamadık.

Ali Rıza Öner

1976 yılında Kocaeli'nde doğdum. İlk,orta ve lise öğrenimimi Kocaeli'nde tamamladıktan sonra 1996 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümüne girdim. Tarih Bölümdeki eğitim yıllarımda gezmeye,seyahat edip farklı kültürleri tanımaya ilgi duymaya başladım. Tabi çalışmak zorundaydım yaban ellerde üniversite okurken para kazanmak zorundaydım 1997-2001 yılları arasında THY de çalıştım askerlik falan derken gördüğüm,okuduğum şeyleri anlatmayı sevdiğim için öğretmenliğe başladım. O gün bugündür anlatıyorum tecrübelerimi,bilgilerimi. Avusturya Liseliler Eğitim Vakfı (ALEV OKULLARI) da Tarih Öğretmenliği yapmaktayım. Şimdi sıra sizlere geldi. Gezmek benim tutkum istedim ki yine anlatayım bu sefer yazayım hatta.Tanımadığım sizlere. Sürçülisan edersem affedin.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.