Atatürk’ün İzinde; Selanik Gezi Yazılarım

Beyaz Kule

Beyaz Kule

selanik 086

_DSC1386

Büyük İskender

_DSC1514

Atatürk’ün ayakkabıları

_DSC1519

Atatürk’ün karnesi

_DSC1512 _DSC1523 Öncelikle belirtmeliyim ki bu Kuzey Yunanistan şehri ülkenin Atina’dan sonra en büyük ikinci şehri. Nüfusu yaklaşık 1,5 milyon olan bu liman kenti aynı zamanda Balkanların kesişme noktası. Eski zamanlardan beri önemli bir ticaret kenti ve kozmopolit yapısını hala koruyor. Şehrin en dikkat çekici özelliği bizim İzmir’e çok benzemesi. Kordonda uzanan caddeler, binalar, bu binaların altında bulunan kafe ve restaurantlar bana özellikle İzmir ve Karşıyakayı hatırlattı. Şehre gelir gelmez akşam saatleri olduğu için otelimize yerleşiyoruz. Philippion Otel şehir merkezin biraz uzakta ama ulaşım otele ait dolmuşlar ile 15 dk içerisinde ücretsiz şehir merkezine sağlanıyor.

Selanikte Gezilecek Yerler:

Ertesi sabah erkenden kahvaltımızı yapıp yola koyuluyoruz. Çünkü görülecek çok yer var. Kahvaltı demişken bizimkilerden pek farkı yok o yüzden yabancılık hissetmeyeceksiniz.

Atatürk Evi: Selanik deyince tabi ki ilk akla gelen yer burası. Büyük önderimizin çocukluğunun geçtiği Hoca Kasım sokağında bulunan cumbalı ev bugün aynı zamanda Türk konsolosluğunun bahçesinde bulunuyor. Şimdilerde duyduğuma göre ev onarımdaymış ve küçük bir kısmı ziyarete açıkmış. Benim ziyaretim sırasında her bölümü ziyarete açıktı ve Atatürk’e ve ailesine ait eşyaları görme şansım oldu. Beni en çok etkileyen ise Âtatürk’ün dünyaya geldiği oda ve onun çocukluğuna ait izleri taşıyan çocukluğunda çizdiği elinin resmi ve okul dönemine ait başarılar ile dolu duvarda asılı karneleri. İnsan baktıkça adam olacak çocuk belli oluyor diyor.

Beyaz Kule: Selanik’in simge yapılarından biri olan Beyaz Kule Kanuni zamanında yapılmış. Balkan Savaşlarından sonra şehir Yunanlıların eline geçince beyaza boyanmış yani kutsamış sonrada kule Beyaz Kule olarak anılmaya başlanmış. Kule bugün güzel bir sahil parkının içinde ve güzel havalarda etrafında çimlere serilerek etrafın tadını çıkarabilirsiniz.

Yedikule Hisarı: Şehre hakim bir noktada bugün hala ayakta olan bu kale güzel manzarası ile başımızı döndürüyor. Osmanlı zamanında yapılmış Hisar oldukça iyi durumda. Burada bol bol fotoğraf çekiyorum.

Aristoteles (Aristo) Meydan: Şehrin kalbinin attığı yer diyebiliriz buraya. Bütün politik gösterilerinde merkezi olan meydanda meydana adını veren Aristo’nun bir heykeli de bulunuyor. Meydana açılan doğu ve batı yönlü sahile paralel caddeleri dolaşmak keyifli burada bir çok ünlü markanın mağazasını ve alış veriş yapan şık bayanları görebilirsiniz. Bu meydan biraz bana bizim Taksim Meydanını hatırlattı. Ayrıca bir sürü kafe ve bar bu meydanı süslüyor.

selanik 045

Roma Surları

Roma Surları

Aristotales Heykeli

Aristotales Heykeli

selanik 098

Aziz Dimitrios iç görünüm

Aziz Dimitrios iç görünüm

Vaftiz havuzları( Aziz Dimitrios Kilisesi)

Vaftiz havuzları( Aziz Dimitrios Kilisesi)

Aziz Dimitrios Kilisesi: Atatürk Evine çok yakın olan bu kilise ziyaret edilmesi gereken bir mekan. Tipik Ortodoks kilisesi özellikleri taşıyan kilise 4.yy da yapılmış. Mekanı Osmanlılar cami olarak kullanmış. Sonra tekrar kilise olarak açılmış. Büyük bir yangın da geçiren kilise tekrar restore edilmiş. İçeride beni en çok etkileye alt ve arka galeriler içinde yer alan Hıristiyanlığın ilk dönemlerine ait büyük vaftiz havuzları. Gerçekten görülmeye değer.

Rotonda: Şehrin en ilginç ve en eski tarihi mekanı ise burası. Bir rivayete göre Roma yöneticisi Galerousun mezarı için yapılmış, bir rivayet ise dini amaçlı olarak Zeus’a ibadet için yapılmış ve daha sonra İmparator Theodosios   MS 4.YY da kiliseye çevirmiş. İçindeki mozaikler tam bir sanat eseri.

Ne Yenir, Ne içilir?

Selanik yine Türk mutfağına yakın lezzetleri ile bence bolca seçenek sunuyor ziyaretçilerine. Bol deniz mahsulü seviyorsanız şehirde özellikle bir çok Tavernada yemek yiyebilir, bol bol Sirtaki yapabilir Yunan ezgileri ile Uzonuzu içebilirsiniz. Burada değinmeden edemeyeceğim özellikle sıcak havaların vazgeçilmezi buzlu bir çeşit kahve olan Frappeyi denemeden Yunanistan ziyaretinizi bitirmeyin. Özellikle günün kahvaltı sonrası  en iyi içeceği olarak düşünülebilir.

 

Selanik’te Ulaşım:

Şehirde her yer yürüme mesafesinde diyebilirim. Özellikle kordonda ve Aristotales meydanında, Rotonda da ayrıca herhangi bir ulaşım aracına ihtiyaç duymayacaksınız. Beyaz Kule, İskender Heykeli hepsi birbirine çok yakın. Taksi kullanacak olursanız mutlaka pazarlık yapın derim. Zaten Atatürk Evi ve Aziz Dimitros Kilisesi aynı yerde olduğu çok bilindiği için şehirde turistleri takip ederek bile bulabilirsiniz.

Ali Rıza Öner

1976 yılında Kocaeli'nde doğdum. İlk,orta ve lise öğrenimimi Kocaeli'nde tamamladıktan sonra 1996 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümüne girdim. Tarih Bölümdeki eğitim yıllarımda gezmeye,seyahat edip farklı kültürleri tanımaya ilgi duymaya başladım. Tabi çalışmak zorundaydım yaban ellerde üniversite okurken para kazanmak zorundaydım 1997-2001 yılları arasında THY de çalıştım askerlik falan derken gördüğüm,okuduğum şeyleri anlatmayı sevdiğim için öğretmenliğe başladım. O gün bugündür anlatıyorum tecrübelerimi,bilgilerimi. Avusturya Liseliler Eğitim Vakfı (ALEV OKULLARI) da Tarih Öğretmenliği yapmaktayım. Şimdi sıra sizlere geldi. Gezmek benim tutkum istedim ki yine anlatayım bu sefer yazayım hatta.Tanımadığım sizlere. Sürçülisan edersem affedin.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.