Kuzey Almanya’nın İncisi;Hamburg

Hamburg şehir haritası

Hamburg şehir haritası

Berlin de ki ziyaretlerimizi bitirdikten sonra kaldığımız yerden eşyalarımızı alarak yine U-2 metro hattıyla şehirde bulunan otobüs terminallerinden biri olan Messe Süd durağına gidiyoruz. Burası bana İstanbul da son yıllarda ortaya çıkan cep otogarlarını hatırlattı ama daha sakin diyebilirim. Önceden internetten aldığımız otobüs biletlerimiz( kişi başı gidiş-dönüş 26 euro) ile Hamburg seyahatimiz başlıyor işte. Meinfernbus firması gayet konforlu yolculuk yapmamıza neden oluyor. Bir çok firma bu yolculuğu yapmanıza yardımcı olacaktır ama biz bu firmayı seçtiğimiz için memnunuz. Otobüsler yeşil renkte ve içinde ücretsiz wifi var ve yaklaşık yolculuk 2 buçuk saat sürüyor. Hatırlatayım yolda mola yok çünkü otobüs wc sini kullanabiliyorsunuz. En keyifli yanı da şoförden ücreti karşılığı istediğiniz atıştırmalık ve bira da dahil olan içecekleri alabiliyorsunuz. Şoförün yanında küçük bir market var. Bir de koltuk üstlerinde telefon şarj edebilecek prizler insan daha ne ister ki diyor yolculuğun tadını çıkarıyoruz.

Hamburg

Hamburg Almanya’nın ikinci büyük kenti. Baltık Denizi kıyısındaki bu liman şehri oldukça gelişmiş ve zengin bir şehir. Hamburg otobüs terminali hemen şehir merkezinde ve yine önemli bir ulaşım merkezi olan tren istasyonuna yürüme mesafesinde. Hamburg gezimizi günübirlik planladığımız için sabah erken saatte şehirde gezmeye başladık.

Hamburg da ulaşım: Şehirde ulaşım gayet rahat. Tüm müzelerde ve toplu taşımada geçerli olan Hamburg kartı tercih edebilirsiniz ancak bizim buna pek ihtiyacımız olmuyor. Günlük kart işimizi görüyor.(14 euro) Her istasyonda bilet alabileceğiniz gibi otobüs şoförleri de size bilet satabilirler. Hamburg da ‘’Nachtbus” denilen bir uygulama var ve buna gece otobüsü deniyor. Otobüsler, belediye binası yakınlarındaki Rathausmarkt’tan kalkıyor ve tekrar buraya geliyor. Şehirde yine gelişmiş bir metro hattı var. U-1,2,3,4 hatlar ana hatlar ve istasyonlardan alacağınız metro haritası ile gideceğiniz yere kolayca ulaşabilirsiniz. Ayrıca belirtmeliyim ki eğer uçakla şehre geldiyseniz ve uçakla şehir merkezinden havalimanına gidecekseniz S-1 banliyö hattının önden 3 vagonuna binmeniz gerekiyor. Arkadaki vagonlar havalimanına gitmiyor.

Hamburg kanalları

Hamburg kanalları

Hamburg Tren Garı

Hamburg Tren Garı

Hamburg haritası ve ben

Hamburg haritası ve ben

 

Gezilecek Yerler:

St.Pauli- Reeperbahn: Şehrin özellikle cumartesi geceleri en canlı yeri St.Pauli semtinde olan Reeperbahn’a ne yazık ki gündüz gitmek zorunda kalıyoruzL burası anlatılanlara göre Amsterdam gecelerinden farklı olmuyormuş ama biz bunu göremiyoruz. Ayrıca ilginç bir bilgi vereyim burada gece cam şişede içecek verilmiyor. Güvenlik çok iyi ve gece 11 den sonra gelmenizi tavsiye ediyorlar.

Fischmarkt( Balık Pazarı): Reeperbahn da sabahlayanların ve deniz ürünleri meraklılarının Pazar sabah 05.00 de açılan ve 10.00 da kapanan balık pazarına uğramadan günü tamamlamadıkları yer burası. Denizden çıkan taze ürünler ile kahvaltınızı yapabilirsiniz. Çünkü her şey denizden çıktığı gibi taptaze önünüzde.

Elbtunnel (Elbe Tüneli): Tarihi bir mekan olan Elbe tüneli 100 yılı aşkın süre önce nehrin iki yakasını birbirine bağlayan ilk tüp geçit özelliği taşıyor. 425 metre uzunluğundaki tünel mühendislik harikası sayılır bence.

Alster Gölü: Şehir merkezinde bulunan bu göl etrafındaki yeşil alanlar ile koşu parkurları ve bisiklet alanları ile tam bir dinlenme alanı. Ayrıca gölde tekne turu da yapabilirsiniz. Bu arada Hamburg şehri Venedik ve Amsterdam daha çok köprüye sahip bir şehir. Şehirde yaklaşık 2500 köprü var.

Rathaus: Şehir merkezinde bulunan belediye binası ilginç mimarisi ile bizi kendine çekiyor. İşin ilginç yanı ise kapıdan elimizi kolumuzu sallayarak içeri giriyoruz. Kapıda bulunan polisler bize bakmıyorlar bile. İçeride belediye meclisi üyelerinin resimleri var ve içlerinde hatırı sayılır derecede Türk temsilci olması dikkatimizi çekiyor. Genel kurul salonu izleyici locaları ile bizim TBMM’yi aratmayacak özellikte.

Mönckeberg Strasse:  Hamburg’un en hareketli alış veriş merkezi burası. Bayanların özellikle ilgisini çekecek tüm dünya markalarını bulabilirsiniz. Ama hatırlatmalıyım ki Hamburg gelir seviyesi oldukça yüksek bir şehir o yüzden fiyatlar bize çok uygun gelmedi.

Hamburg Meclis Binası

Hamburg Meclis Binası

Hamburg Balık Pazarı (Fishmark)

Hamburg Balık Pazarı (Fischmarkt)

Ne Yenir?

Hamburg deniz mahsulleri açısından meşhur diyebilirim. Göl kenarında bulanan kafelerde dilediğiniz ürünü yiyebilirsiniz. Ama özellikle deniz mahsülleri için Fischmarkt iyi bir mekan. Ayrıca J.J Darboven pasta ve kekler için tavsiye edilebilir. Ayrıca Gansemarkt da alternatif olabilir. Çeşitli yemek seçenekleri var ve aynı zamanda alış-veriş yapılabilir.

Ali Rıza Öner

1976 yılında Kocaeli'nde doğdum. İlk,orta ve lise öğrenimimi Kocaeli'nde tamamladıktan sonra 1996 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümüne girdim. Tarih Bölümdeki eğitim yıllarımda gezmeye,seyahat edip farklı kültürleri tanımaya ilgi duymaya başladım. Tabi çalışmak zorundaydım yaban ellerde üniversite okurken para kazanmak zorundaydım 1997-2001 yılları arasında THY de çalıştım askerlik falan derken gördüğüm,okuduğum şeyleri anlatmayı sevdiğim için öğretmenliğe başladım. O gün bugündür anlatıyorum tecrübelerimi,bilgilerimi. Avusturya Liseliler Eğitim Vakfı (ALEV OKULLARI) da Tarih Öğretmenliği yapmaktayım. Şimdi sıra sizlere geldi. Gezmek benim tutkum istedim ki yine anlatayım bu sefer yazayım hatta.Tanımadığım sizlere. Sürçülisan edersem affedin.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.