Midilli (Lesvos) Adası Gezi Yazıları

Mollivos

Molivos

Frappe

Frappe

Mantamados Manastır

Mantamados Manastır

Bu seferki rotamız Kuzey Ege’nin inci adalarından Midilli ya da Yunanlıların tabiri ile Lesvos Adası. Midilli Adası Yunanistan’a ait adaların içinde 3. En büyük ada. Ve hal böyle olunca sıkı bir gezi planı yapmak gerekiyor.

Adaya Ulaşım: Adanın konum olarak Anadolu kıyılarına yakın olması öncelikli tercihi Ayvalık ve Foça dan kalkan küçük tekneleri tercih etmemize neden oluyor. Ayvalık’ta bu işi yapan iki firma var. Jale Tur ve Turyol. Evet bildiğimiz bizim boğazda çalışan gezi tekneleri Turyol. Öncelikle şunu belirtmeliyim iki firmanın da internet sitesi bilet almak için gayet kullanışlı. Biletinizi seyahatinizin tarihinde dilediğiniz saatte alabiliyorsunuz. Araçlı ve araçsız tercih size kalmış. Çünkü sabah ve akşam feribotları araçlı ve araçsız alternatifler sunuyor. Bizim tercihimiz Turyol firması oldu. Vize konusu ise gayet basit eğer yeşil pasaportunuz varsa zaten sorun yok ama vize gerektiren bordo pasaporta sahipseniz bu adını saydığım firmalar önceden göndereceğiniz belgelerle sizin adınıza kapıda vize uygulaması yapıyorlar ve size 15 günlük vizenizi alıyorlar. Günübirlik turlarda düzenleniyor seçim sizin. Ama bu güzel ada için günübirlik bir yolculuk pek yeterli olmayacaktır. Biz 3 günlük bir tur planlıyoruz. Sabah ilk feribota biletimizi alıyoruz. Kişi başı gidiş dönüş 30 euro. Sabah kısa bir pasaport kontrolünden sonra deniz yolculuğumuz başlıyor yaklaşık 1,5 saat sonra adanın merkezi Mitilini de sorunsuz bir kontrolden sonra adaya giriş yapıyoruz. Adaya ayrıca Atina dan uçak seferleri olduğunu hatırlatayım. Haftanın belli günlerinde diğer adalardan feribot seferi de var.

midilli harita

Ada da ulaşım: Biz ada da tam bir tur yapmayı planladığımız için tercihimiz küçük bir araç olan Hundai İ10 kiralamak oldu. Adanın neresinde kalırsanız kalın araç veya motorsiklet bence şart çünkü onca güzel köyü, el değmemiş bakir koyları, adanın kuzeyinden güneyine doğusundan batısına gezip göreceğiniz kasabaları ancak böyle keşfedebilirsiniz. Yaz sezonu olduğunda ada Türk turistlerce çok tercih edildiği için araç kiralama ofisleri hemen limanın arkasındaki caddede yer alıyor. Mutlaka Türk işi pazarlık yapın, zaten alışıklar.

Aracımızı teslim aldıktan sonra merkeze 15 km uzakta olan pansiyonumuza doğru yola çıkıyoruz. Biz araç kiraladığımız için Mytilini merkezinde kalacak yer ayarlamadık. Nasıl olsa adanın altını üstüne getireceğiz. Adanın dar yollarını düşünürseniz küçük araç kiralamak mantıklı. Kalacağımız yeri Booking den ayarladık. Otelimizin adı 9 Musses Studios. Anadolu kıyılarına bakan yani adanın doğu tarafında Skala Mystegnona varışımız 20 dk sürüyor. Pansiyonumuzu denize sıfır ve bir aile işletmesi çok şirin ve temiz. Pansiyon sahibi Mariya ve eşi bizi içten karşılıyor. Tüm odalar deniz görüyor ve şimdi her zaman karşı kıyıdan seyrettiğimiz Midilli adasındayız. Şimdi Türkiye’yi karşıdan seyrediyoruz. Odaya yerleştikten sonra ilk gün planımız kuzeyde yer alan Mantamados’a gitmek.

Arabamız

Arabamız

Mantamados: Adanın Anadolu  kıyılarına bakan tarafında yer alan Mantamados yaklaşık 30 dk bir yolculuktan sonra ulaşıyoruz. Burası şirin bir ada kasabası biraz iç tarafta kaldığı için dar sokakları sıcak insanları ile bizi hemen içine çekiyor. Elde fotoğraf makinamız bu güzel Ege kasabasının tadını çıkarıyoruz. Mantamados, geleneksel mimarı karakterine, otantik sokaklara ve taş döşemeli yollara, aynı zamanda peynir, bal, zeytinyağı ve seramik eşyalar gibi nefis tarım, hayvancılık ve daha birçok ürüne sahip olan büyük bir köy. Burada en çok ziyaret edilen yer ise  Taksiarhis Manastırı. Adada tabi ki bir çok manastır var. Bu da onlardan biri. Melek taburlarının komutanı Aziz Taksiarhise adanmış bir yapı. Zaten Mantamadosa girince köy meydanından az ileride tabelaları ve turist otobüslerini görürseniz hemen bulacaksınız. İnanışa göre adaya saldıran korsanlar 40 kadar rahibi öldürmüş ama 1 tanesi sağ kalmış o da ölen arkadaşlarının kanı ile kilise içinde yer alan kanlı ikonayı yapmış. Eğer ziyaretiniz kutsal günlere denk getirirseniz avlu içinde yapılan sıcak lokmaları tadabilirsiniz. Kilise ziyaretimiz bittikten sonra köy meydanında bulunan kafelerde soluklanıp soğuk frappemizi   yudumluyor ve soluklanıyoruz.

ikon

Aziz Taksiarhise

 

Mantamados Yolu

Mantamados Yolu

Molivos: Sonraki rotamız adanın en kuzey batısında yer alan ve Unesco dünya kültür mirası listesine alınmış harika bir kasaba Molivos. Petra ya çok yakın olan Molivos turist bakımından oldukça kalabalık. Ada da en çok hoşumuza giden şeylerden biri de her yerleşim yerinin girişinde ücretsiz bir otopark mevcut olması. Biz de olsa bu rant kaçırılmazdı diyoruz ağlanacak halimize gülerek. Molivos tam tarih severlere hitap eden günümüze kadar iyi korunmuş bir yer. Dar sokakları, tepede yer alan kalesi, tavernaları ile görülesi bir yer. Molivos tam olarak karşı kıyadan bize el sallayan Asosu görüyor. Karşı kıyının yakınlığı bize evimizde hissi yaşatıyor. Selam olsun Egenin insanlarına diyoruz.

Molivos

Molivos

Petra: Eğer ben adanın kuzey batı tarafında deniz kum güneş olayına gireceğim derseniz güzel plajları ile Petra tam size göre. Molivosa 6 km uzaktaki bu güzel yerleşim yeri, güzel otel pansiyon ve plajları ile harika. Sahilde bulunan plajlardan birine atıyoruz hemen kendimizi. Plajlar ve deniz kum tam istediğimiz gibi. İşin güzel tarafı canım ülkemde olduğu gibi şezlong parası vermiyor olmanız.:) Zaten plaj işletmesinden soğuk biranızı veya frappenizi ister istemez sipariş edeceksiniz. Bu nedenle komşu adamız şezlong parası diye tepenize dikilmiyor. Bizde yerleştikten ve kendimizi serin sulara attıktan sonra soğuk Mithos biralarımızı sipariş ediyoruz. Fiyatlar gayet makul Türkiye de sezonda yeme içmeye verdiğimiz abuk fiyatlardan sonra bize burası cennet gibi geliyor çünkü porsiyonlar da çok büyük ve doyurucu. Akşama kadar Petranın sahilin ve kumsalın tadını çıkarıyoruz. Akşam saatlerine doğru mekanlar gece konukları için hazırlığa başlıyorlar bizde küçük şirin arabamıza biniyor ve geldiğimiz yoldan pansiyonumuza dönüyoruz.

Petra Plajı

Petra Plajı

Kalloni: Ertesi gün rotamız adanın iç kısmında kalan ikinci büyük yerleşim yeri Kalloni. Buraya ulaşım çok rahat. Yol adada gördüğümüz en geniş kara yolu diyebilirim. Kalloni de klasik meydan marketler ve kafeler var. Oturup bir Frappe içiyoruz yerel halkla sohbet ediyoruz. Şehir meydanında Yunan tarihi için önemli bir şahsiyet olan Venizelosun heykeli var. Burada görülmesi gereken mekan Limonos Manastırı. 1526 da yapılmış bu manastırın büyük bir kütüphanesi de var. Ayrıca her manastırda olduğu gibi müze bölümü de var.

Venizelos Heykeli Kalloni

Venizelos Heykeli Kalloni

Eresos: Kalloni de ziyaretimizi bitirdikten sonra bizim ufaklığa 15 euro benzin alıp adanın batı tarafına yolculuğumuza başlıyoruz. Adanın en batı tarafında bulunan Sigri küçük bir yerleşim yeri ama tarihi fosil ağaçları için ziyaret ediliyor. Ayrıca Osmanlıdan kalma bakımsız bir kalede var. Sigride çok vakit kaybetmiyor ve dar virajlı yollardan biran önce varmak istediğimiz denizi ve kumsalı ile Eresosa varıyoruz. Eresos adanın güney batı tarafında tarihte önemli bir yeri olan Sappho ile tanınıyor. Kasaba meydanında bir heykeli olan bu şahsiyet bir şair. M.Ö 600 ler de yaşamış antik Yunan şairi adada açtığı kadın okulunda Lezbiyen ilişkiler yaşadığı düşünülüyor bu yüzden Midilli adasının bilinen adının tarihte ilk defa görülen lezbiyenlerden Lesvos olduğu düşünülüyor. Bizi bu tarihi şahsiyet pek ilgilendirmediği için yönümüzü güzel kumsala ve denize çeviriyor bir kez daha serin sulara dalıyoruz. Deniz faslından sonra tabi ki karnımız acıkıyor ve klasik deniz mahsülleri ve zeytinyağlılardan oluşan yemek faslına geçiyoruz. Denize sıfır konumda ki Tavernalarda kalamar, ahtapot, karides, kabak çiçeği dolması ve salatamızı sipariş ediyoruz. Tabi yanında olmazsa olmazımız Uzo. Toplamda burada yemeğimize 25 euro veriyoruz ki bu iki kişi için gayet makul bir rakam. Çünkü tabir yerindeyse patlamak üzereyiz. Tekrar deniz faslı ve akşam yola koyuluyor pansiyonumuza dönüyoruz. Mesetopos, Agra, Parkila, Kalloni üzerinden odamıza varıyoruz. Bu güzergah adada yaptığımız en uzun yolculuk çünkü kaldığımız yerden en batıya ve güneye inip geri dönmek 85 km yol almamızı sağlıyor.

Erasos

Erasos

Plomari: Ertesi gün kahvaltı sonrası rotamız yine adanın güneyinde bulunan ve Yunanistan’ın Uzo ihtiyacı büyük ölçüde sağlayan güzel kasaba Plomari. Evet burası gerçekten ilgimizi çekiyor çünkü tüm harika Uzolar burada üretiliyor. Adadan Uzo alacaksanız doğru adrestesiniz. 19. Yy dan kalma fabrika aynı zamanda bir aile işletmesi. Barbayanni marka Uzolar koli koli  kamyonlara yükleniyor. Burada da adanın her yerinde olduğu gibi güzel bir sahil, tavernalar, kafe ve barlar sizi bekliyor. Plomariyi ilginç kılan bir başka özellik ise Osmanlı tarihinin büyük Kaptan-ı Deryası Barbaros Hayrettin Paşanın doğum yeri olması. Osmanlı tarihi için önemli bir şahsiyet olan Barbaros tabi bu isim kendisine Avrupalılarca kızıl saçı ve sakalı yüzünden takılmıştır. Abisi ile denizlerde korsanlık yaparken abisi Oruç Reis ile birlikte Rodos Şovalyelerine esir düşmüş daha sonra kurtulup Akdeniz de nam salmış ve en sonunda denizlerdeki haklı şöhreti ile Kanuni zamanında Osmanlı donanmasını yönetmiş büyük bir şahsiyet. Ancak üzülerek söylemeliyim ki Kaptan-ı Deryanın Plomari de doğduğu ev bugüne ulaşmamış.:( Olsa güzel bir müze yapılırdı diye düşünüyor hayıflanarak Plomari sokaklarını arşınlıyoruz. Sonra tabi rotamız serin sular. Buranın en meşhur plajı Agios İsisdirosa giriyoruz. Deniz şahane, plaj harika, soğuk bira enfes daha ne ister insan.:)

Plomari Sokakları

Plomari Sokakları

Taverna

Taverna

 

Taverna (Plomari)

Taverna (Plomari)

Mytilini- Varia: Adada ki son günümüz adanın merkezi olan Mytilini ye ayırıyoruz. Malum akşam 18.00 de dönüş feribotuna bineceğiz ve 17.00 de aracı teslim edip gümrüklü alanda olmalıyız. Şehir merkezi bize adada dolaştığımız onca yerden sonra kalabalık geliyor. Gençler genelde motosikletli kafe ve barlarda akşam Tavernalarda takılıyor. Merkezde bulunan kiliseyi gezdikten sonra daha fazla sıcağa dayanamayıp merkezin güneydoğu ucunda yer alan Varia ya doğru yola koyuluyoruz. Burada Midilli adasının havalimanının önünden geçerek yol boyu sahilde uzanan plajlara atıyoruz kendimizi. Plaja erken gelmemiz iyi oluyor güzel bir noktadan şezlonglarımıza yerleşip denizin, güneşin tadını çıkarıyoruz ve tabi elimizde biralarımız, frappelerimiz. Bu güzel sahilin tadını çıkardıktan sonra toplanıyor ve merkeze yollanıyoruz. Aracımızı teslim ettikten sonra feribottaki yerimizi alıyoruz. Yorgun ama tadı damağımızda kalmış bu seyahatin anılarını konuşuyoruz arkadaşımla. Ve arkadaşlarımızı alıp  tekrar geleceğimiz günü iple çekiyoruz.

Yapmadan Dönme:

-Araba veya motor kirala dar yolların tadını çıkar.

– İstediğin Tavernaya gir tıka basa doy.

-Çeşit çeşit Uzo markalarını dene.

-Adanın özellikle Petra, Varia, Plomari, Eresos gibi yerlerinde denize gir.

– Yunan komşularınla Türkiye ve Yunanistan ilişkilerinden bahset Frappe iç:)

Ali Rıza Öner

1976 yılında Kocaeli'nde doğdum. İlk,orta ve lise öğrenimimi Kocaeli'nde tamamladıktan sonra 1996 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümüne girdim. Tarih Bölümdeki eğitim yıllarımda gezmeye,seyahat edip farklı kültürleri tanımaya ilgi duymaya başladım. Tabi çalışmak zorundaydım yaban ellerde üniversite okurken para kazanmak zorundaydım 1997-2001 yılları arasında THY de çalıştım askerlik falan derken gördüğüm,okuduğum şeyleri anlatmayı sevdiğim için öğretmenliğe başladım. O gün bugündür anlatıyorum tecrübelerimi,bilgilerimi. Avusturya Liseliler Eğitim Vakfı (ALEV OKULLARI) da Tarih Öğretmenliği yapmaktayım. Şimdi sıra sizlere geldi. Gezmek benim tutkum istedim ki yine anlatayım bu sefer yazayım hatta.Tanımadığım sizlere. Sürçülisan edersem affedin.

Sevebilirsin...

2 Yanıt

  1. Kemalettin Gecit dedi ki:

    Benim hanim Finlandiya’li ,onun kuzen gitmis Midilli’ye bi kac yil önce. Öve öve bitiremedi 🙂
    Firsat olursa bizde gidecez bi gün.

    • Ali Rıza Öner dedi ki:

      Genel olarak Yunan adaları içinde çok popüler bir ada değil ama çok keyif alarak gezmiştim. Mutlaka gidin çok seveceksiniz:)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.