Lviv Gezi Rehberi

Gezdiğim 27. ülke Ukrayna oldu. Ukrayna için gezi planımı başlangıçta Odesa, Kharkiv, Lviv ve  Kiev şeklinde yapmıştım. Yani amacım bu güzel ülkenin önemli kentlerini dolaşmaktı. Ancak öncesinde yaptığım Gürcistan ve Ermenistan turu planlarımın değişmesine neden oldu çünkü zaman konusunda sıkıntı yaşayacaktım. Ben de 5 günlük bir Lviv programı yaptım kendime. Batı Ukrayna’nın bu önemli kentini tüm ayrıntılarını burada paylaşacağım. İşinize yarayacak tüm bilgiler burada olacak.

Liviv’e Nasıl Gidilir?

Bunun için birkaç seçeneğiniz var. Birincisi ya İstanbul’dan direkt Lviv’e uçmak ya da Ukrayna’nın diğer kentlerinden buraya trenle gelmek. Bir başka yol ise Lviv, Polonya’ya yakın olduğu için buradan kara yolu ile Lviv’e gelmek. Ben daha önce kampanyalı fiyatla bulduğum İstanbul-Lviv uçuşu ile buraya geldim. Yolculuk 1 saat 45 dakika sürüyor ve Ukrayna, Türk vatandaşlarından vize istemediği için kolaylıkla buraya gelebiliyorsunuz.

Lviv’e Ne Zaman Gidilir?

Eğer soğuklarla aranız iyiyse kışın da buraya gelmek farklı bir deneyim olacaktır. Ben tercihimi temmuz ayından yana kullandım ve şehirde kaldığım bir hafta boyunca Antalya, Alanya sıcağı kıvamında bir havaya denk geldim. Öğrendiğime göre bahar aylarında oldukça yağmurlu oluyormuş havalar. Tabi tercih sizin…

Lviv Havaalanı

Lviv Nasıl Bir Şehir?

Lviv, Batı Ukrayna’nın en büyük şehri. Nüfusu 750 bin civarında. Ülkenin genel nüfusu 46 milyon. Son yıllarda turizm açısından oldukça talep gören küçük, sevimli bir şehir Lviv. Nüfusun belli kesimi Polonyalı. Şehri 2-3 gün içinde rahatlıkla gezebiliyorsunuz. Eğer şehir dışındaki görülecek yerleri gezi planınıza eklerseniz bu süreyi 1 haftaya çıkarmalısınız. Orada yaşayan arkadaşımdan aldığım bilgiye göre Batı Ukraynalılar doğuya göre daha bağımsızlık yanlısı ve Rusya’nın politikalarından rahatsızlar. Doğu Ukrayna’nın özellikle kırsal kesiminde asimile olmuş bir kitlenin varlığından bahsediyor Lviv halkı. İnsanlar oldukça medeni. Trafikte kurallara uyuluyor. Mesela yayalara yol verme oranı oldukça yüksek. Ukrayna para birimi UAH (Grivna). Temmuz 2017 itibari ile 1 dolar=25,70 Grivna yapıyor. 1 TL= 7,5 Grivna ediyor. 1 Avro= 30,50 Grivna değerinde. Rusya ile olan çatışma hâli ekonomilerini oldukça etkilemiş ve paraları değer kaybetmiş. Eski şehir merkezinde mimari İtalyan, Avusturya tarzında ama dış semtlere çıkılınca Sovyet dönemi izlerini görmek mümkün. Şehirde İngilizce bilme oranı düşük. Gençler ya da çok turistik yerlerde ki kafe ve restoranlarda bu oran biraz artıyor ama şehrin ana meydanında bir kafede bile garsondan hesap istedim, bira getirdi o kadar kötü yani.

Döviz bürosu

Lviv Havaalanından Şehir Merkezine Ulaşım

Lviv havaalanı oldukça küçük ve şehir merkezinden 6 km uzakta yer alıyor. Şehre ulaşım için seçenekleriniz toplu taşıma veya taksi. Taksiler genelde turistlere fiyat olarak daha fazla söylüyorlar. Pazarlık yapmak şart. Ortalama normal taksi ile 70-80 Grivna ideal fiyat ancak Lviv’de gözlemlediğim kadarıyla halkın çoğunluğu taksi uygulaması Uber kullanıyor ve bir yere gidecekleri zaman hemen uygulamadan oldukları yere taksi çağırıyorlar ve bu ulaşım yolunu kullanıyorlar. Oraya gittiğinizde bu uygulamayı kullanmakta fayda var. Oldukça güvenli. Terminalden çıktığınızda karşı kaldırıma geçince otobüs durağında beklerseniz 5-10 dakikada bir troleybüsler ile de şehre ulaşabilirsiniz. 9 numaralı araç sizi merkeze götürecek. Bilet kişi başı 2 Grivna ve şoförden alabiliyorsunuz. Bileti aldıktan sonra cam kenarlarında yukarıda bulunan delgeç benzeri bir aletle biletinizi delmelisiniz. Kontrole denk gelmedim ama siz yine de kurallara uyun. Şehirde metro yok. Tramvay, troleybüs veya eski Sovyet döneminden kalma sarı dolmuş tarzı araçlar, gitmek istediğiniz yere sizi ulaştıracaktır. Her yöne ulaşım 2 Grivna.

Ukrayna’ya Vizesiz Gidilir mi?

Bu sorunun cevabı evet. Hatta yeni çipli kimlikler ile girilebiliyor ancak hemen yelkenleri suya indirmeyin çünkü bu uygulama başladığından beri çok fazla Türk ülkeyi ziyaret ettiği için zaman zaman Ukrayna polisi sizi ayrı bir odaya alıp 5-10 dakika sorgulayabiliyor. Benim geldiğim uçakta yer alan yolcuların yarıdan fazlası bu sorgudan geçti. Bunda endişelenecek bir durum yok. Sadece kalacağınız yerin çıktısını, dönüş biletiniz yanınızda bulundurmanız yeterli. Bir de seyahatiniz için para durumunuzu soracaklardır. Abartıp çok param var durumlarına girmeyin dikkat çekersiniz, gerek yok. Ben sorguya alınmadım çünkü pasaportumda çok sayıda Shengen vizesi olduğu ve birçok ülkeye giriş çıkış yaptığım için beni direk aldılar.

Lviv şehir içi ulaşım araçları

Lviv’de Konaklama

Şehir, turistik bakımdan oldukça tercih edilen bir yer olduğu için bu konuda seçeneğiniz de fazla. İster Hostel’de, ister otelde, ister daire tutarak bu sorunuzu çözebilirsiniz. Şehir fiyatlar açısından ucuz olduğu için bu ziyaretimde hostel tercih etmedim. Yaz sezonu olmasına rağmen şehrin ana meydanı Rynok’a 5 dakika yürüme mesafesinde Next to Opera Apartment da konakladım. Burası 1+0 tarzında içinde küçük mutfağı, buzdolabı, çamaşır makinası, mutfak malzemeleri olan şirin bir daireydi. Ev sahibim Natalia Hanım gayet yardımseverdi ve işim her düştüğünde bana yardımcı oldu. Bu daireye 4 gece-5 gün için 95 dolar verdim ve çok memnun kaldım. Natalia Hanım’ın bu binada 6 tane daha irili ufaklı dairesi varmış ve bu daireleri turistlere kiralıyormuş. Ben daireyi booking’den buldum, eğer ararsanız rahatlıkla bulabilirsiniz. Daire için internette olan tüm resimler doğruydu yani hayal kırıklığı yaşamadım. Eğer birkaç kişi bu şehre geliyorsanız daha büyük daireler tutmak çok mantıklı.

Lviv’de konakladığım dairem

Lviv Şehri İçin Ne Kadar Para Lazım?

Şimdi bu işin bazı ayrıntıları var tabi ama şehir genel olarak oldukça ucuz bir yer. Bu konuda kafanızda az çok bir bütçe olması için ayrıntılar vereceğim. Tabi bu şehre gelen Türklerin büyük çoğunluğunun (erkeklerin) amacı belli. Bu konuda ayrıntıları Lviv gece hayatı yazımda bulabileceksiniz. O nedenle bütçe olayı değişkenlik gösterse de bir Avrupa kenti için oldukça ucuz bir yer Lviv. İşte Lviv bütçesi ayrıntıları. Vereceğim rakamları Türk Lirası cinsinden anlayabilmek için 8’e bölün.

 • Markette büyük su 30 Grivna
 • Şehir merkezinde meşhur bira evinde bira çeşitleri 25 Grivna
 • Türk restoranda Türk kahvaltısı 90-120 Grivna
 • Otobüs bileti her yere 2 Grivna
 • Gece kulübüne giriş 60-120 (eğer hafta sonu) ise 200 Grivna
 • Striptiz bara giriş 200 Grivna
 • Mekânda şarap kadehi 30 Grivna
 • Mekânda viski 70-80 Grivna
 • Mekânda vodka-redbul 60-70 Grivna
 • Şehir merkezinde steak et (400 gr) 180 Grivna
 • Şehir merkezinde magnet 25 Grivna
 • Şehir merkezinde golf arabası tarzında küçük şehir turu kişi başı 10 Grivna (Türkçe anlatım var)
 • En meşhur çikolata evinde kahve, çikolata, küçük kurabiyeler 80-150 Grivna
 • Sigara her marka 25-30 grivna
 • Şehir dışında kültür park açık hava müzesine giriş 30 Grivna
 • Müzelere giriş 20-50 Grivna
 • Şehir merkezinde steak tarzı hamburger çeşitleri (Mc Donald’s değil) 100-120 Grivna
 • Şehir merkezinde Ukrayna veya İngiliz kahvaltısı 90-110 Grivna
 • Şehir merkezinde pizza, sezar salata, şarap 350 Grivna

Bu verdiğim örneklerin hepsi şehrin en turistik yerlerinde. Şehrin dış semtlerinde çok daha ucuz şeyler bulabilirsiniz ama gere yok. Daha ne olsun değil mi?

Grivnalarım:)

Lviv Güvenli Bir Şehir Mi?

Ben şehirde kaldığım süre içinde olumsuz bir şeyle karşılaşmadım. Sabaha karşı da sokaklarda gezdim, mekânlara girdim çıktım. Elbette belli bir saatten sonra alkollü insana rastlamanız kaçınılmaz ancak en fazla sigara isteyen gençlerle karşılaştım. Sabaha karşı sokakta tek başına yürüyen ya da evine giden kadınlar da gördüm. Her zaman söylerim, bir şehre uyum sağlamak orayı yaşamak turist gibi değil oralı gibi davranmak, kültüre saygı duymak, bela aramamak, ne olursa olsun tabii dikkatli olmak şart. Mesela orada gece kulüplerinde azgın Türk erkeklerini artık çok iyi tanımış, onlara içirip içirip parasını çalan kızların hikâyelerini duydum. Adam gibi eğlenirsen, ağzınla içersen bu tür durumlara düşmezsin. O nedenle Lviv benim gözümde gayet eğlenceli ve güvenli bir şehir olarak kaldı.

Lviv’in Tarihi

Doğu Galiçya ya da Batı Ukrayna’nın geçmişteki başkenti olan bu tarihi şehrin ismi, Ukraynacada aslan anlamına geliyor. Lviv, tarihi kaynaklarda ise “Aslan Şehir” olarak da geçiyor. Eski ticaret yolları üzerinde kurulan ve tarih boyunca önemli bir yerleşim yeri olan Lviv, yüzyıllar boyunca çok kültürlü yaşamın adresi olmuş. Polonya, Yahudi, Alman, Avusturya ve Ukrayna halklarına tarih boyunca ev sahipliği yapan şehir, günümüzde de farklı kültürleri içerisinde barındırıyor. Lviv uzun süre Leh Krallığı, Rus ve Osmanlı İmparatorlukları ile Kiev Rus Devleti’nin hâkimiyetinde kalmış. 13. yüzyılda Galiçya Prensi Danylo Haltsky tarafından kurulan kente, prens Rusça anlamı aslan olan oğlu Lev’in ismini vermiş. Simgesi aslan olan Lviv’in, bilinen diğer isimleri Polonyaca Lwow, Rusça Lvov ve Avusturya döneminde ise Lemberg. Daha sonra Avusturya-Macaristan hâkimiyetine girmiş olan kent dünya savaşlarından çok etkilenmiş ve zarar görmüş. 1941-1944 Nazi işgali altında kalmış ve diğer kentlerde olduğu gibi burada da Yahudi nüfusu yok edilmiş. Sonra Sovyet dönemi içinde sıkıntılar bitmemiş tabi. Ukrayna Rusya’nın Karadeniz’e açılan güney bahçesi konumunda ve her zaman aralarında sorun devam ediyor. Özellikle ülkenin doğu sınırında yer yer çatışmalar devam ediyor.

Çoğunluğun Rusça konuştuğu Ukrayna’nın doğu ve merkez bölgelerinin aksine, Lviv’de halkın tamamına yakınının ana dili Ukraynaca.

Lviv’de Gezilecek Yerler

Rynok Meydanı

Türkçesi Pazar Meydanı olan eski şehir merkezinin kalbi burası. Zaten muhtemelen konaklamanızı da burada yapacaksınız. İlk iş şehrin kalbini gezmek zaten. Burası belki  500 yıldır Lviv’in siyasal, kültürel, kamusal merkezi olan Rynok Meydanı. Şehirde nereyi gezerseniz gezin yol sizi tekrar bu meydana getirecek. İtalyan, Avusturya, Alman mimari tarzının örneklerini göreceğiniz meydanın ortasında belediye binası yer alıyor. Meydan da yapıların çoğunluğu üç sıra pencereli eğer bu kural bir yapıda bozulmuşsa bilin ki o yapı yeni yapılmış. Meydanda kuzeye doğru bakarsanız 1 numaralı binayı göreceksiniz 4 numaralı yapı ise siyah rengi ile kendini belli edecek. Bu taşların özelliği eskiden kirli havayı emmeleriymiş bu zavallı bina da üzerine düşeni yapmış.

Rynok Meydanı

Belediye Binası

Rynok Meydanı ortasında yer alan yapının büyük kulesi dikkatinizi çekecektir zaten. Şehri tepeden görmek için ideal bir nokta ancak ilk defa gittiğim bir şehirde kule, tepe tırmanmıyorum çünkü şehirde kaldığım süre boyunca yazın en sıcak ve nemli günlerini yaşıyor Lviv. Ayrıca kuleye çıkışın dar ve 300-350 basamaklı oluşu bu sevdadan vazgeçiriyor beni. İnen çıkan çok olduğu için merdivenlerde beklemek zorunda kalıyormuşsunuz önceden uyarayım. Belli bir noktadan sonra çıkış için 20 Grivna bilet parası veriyorsunuz.

Opera Binası

Lviv’de görülmesi gereken güzel yapılardan biri de opera binası. 1897 yılında inşa edilen opera binasına 3 yıl gibi kısa bir sürede tamamlanmış ve Lviv halkı için gerçekten gurur kaynağı. Binanın ön yüzünde bazı heykeller var. Cepheden baktığınızda solda kalan heykel, drama gösterilerini, sağda yer alan heykel komediyi simgeliyor. En üstte yer alan altın palmiye ise baş sanatçıyı simgeliyormuş. Ama bu heykelin bir özelliği ise hamile şekilde tasvir edilmesiymiş. Yani sanatçı ve sanat yeni sanatçıları veya sanatı doğuracak. Svobody Caddesi üzerinde yer alan Opera Binası, Avrupa’nın en iyilerinden. Opera, tiyatoro, bale ve diğer bir çok gösteri burada organize ediliyor.

Virmenska Sokağı

Lviv’de yer alan Ermeni mahallesinin baş sokağı oluyor burası. Lviv’de Ermeni halkı buraya yerleşmiş ve yaşamlarını bu çevrede sürdürüyorlar. Sokak merkeze çok yakın ve bir Ermeni Katedrali’ne ev sahipliği yapıyor.

Ermeni Katedrali

Söz Ermeni mahallesinden açılmışken Ermeni Katedrali’nden de bahsedeyim. Katedral aslında ilk yapıldığında küçükmüş ama sonra eklentiler yapılarak büyütülmüş. Bu katedrali özel yapan şey ise içinde ki duvar resimleri. ‘’Neden?’’ sorusu aklınıza gelebilir. Sebebi şu Jan Henryk De Rosen enteresan bir sanatçı çünkü klasik kilise resimleri yapmamış katedrale. Yer yer pagan kültürüne ait motiflerde işlemiş buraya, işin ilginç tarafı Vatikan tarafından da kabul görmüş bir sanatçı. Bence Lviv ziyaretinizde zaman ayırın ve içeriyi gezin.

Ermeni Katedrali

Shevchenka Avenue (Bulvarı)

Lviv şehrinin lüks caddelerinden biri kabul edilen cadde hemen Rynok Meydanı’na yürüme mesafesinde.

Eczacılık Müzesi

Estonya’da daha eskisini gördüğüm için pek ilgimi çekmedi burası ama ziyaret etmek isteyebilirsiniz diye düşündüm. Aynı zamanda eski eczane olan dükkân Pharmacy Museum olarak biliniyor. Hemen meydanın kuzey köşesinde Drukarska Caddesi başında yer alıyor.

Boim Şapheli

Lviv’de görülmesi gereken enteresan dini yapılardan biri de Boim Şapheli.  Geç Rönesans dönemi örneği olan kilise Hollanda tarzından da etkilenmiş. Şapelin tepesinde dünyada başka örneği bulunmayan bir imge yer alıyor. Çarmıhı ile birlikte oturan İsa heykeli. Hemen Latin Katedrali’nin yanında bu yapı.

 

Latin Katedrali

Gotik tarza sahip ve içerisi olağan üstü bir işçilikle bezenmiş. 18. yüzyılda barok tarzda restore edilmiş ve çan kulesi eklenmiş. 1991’de Papa 2. John Paul tarafından ziyaret edilmiş bu katedral ve onun ziyaretinin anısına saçından bir tutam burada sergileniyor.

Olha ve Elizabeth Kardeşler Kilisesi

Lviv’in bir diğer harika dini yapısı da burası. Kilise başpiskopos Saint Joseph Bilczewski tarafından yaptırılmış ve şehrin 20. yüzyılın başlarındaki hızlı yükselişinden nasibini almış. Yeni gotik tarzda tasarlanmışkilise Avrupa’da yer alan kiliselerden esinlenerek yapılmış.

Dominik Kilisesi

Lviv’in en önemli dini yapılarından biri olan kilisenin hikâyesi ise şöyle: Macaristan Prensesi Costance şehrin kurucusu Prens Aslan Lev ile evlendikten sonra ülke genelinde yasa çıkarılmış ve bu yasaya göre kralın mezhebine girmek zorunlu tutulmuş. Costance ise buna karşı gelmiş ve inancından vazgeçmemiş çok üzülmüş. Kral eşinin üzüntüsüne dayanamamış ve onun için bu kiliseyi yaptırmış.

High Castle

Şehrin tepe noktalarından birine çıkmak isterseniz işte burası doğru adres. Gerçi kaleden günümüze pek bir şey kalmamış ama güzel Lviv manzaraları fotoğraflayabilirsiniz.

Transfiguration Church

Opera binasına çok yakın konumda olan bir başka kilise ise burası. İçi çok süslü ve gösterişli olan bu kilise, 1900 yılların başında yapılmış. Akşam 18.00’e kadar ziyaret edilebiliyor.

Potocki Sarayı

Şehrin soylu ailelerinden biri olan Potocki Sarayı yine Lviv için önemli ziyaret noktası. Sarayın hikâyesi şöyle: XIX yüzyılın sonunda II. Alfred Potocki bir saray inşa etmeye karar vermiş. Lviv ‘in bu noktası önceleri sadece park ve küçük bir malikâneden ibaretmiş. Sarayı Fransız Mimar Louis D’overn tarafından 1880 yılında barok tarzında inşa edilmiş. Ancak II. Alfred Potocki Sarayı göremeden hayatını kaybetmiş. II. Alfred Potocki oğlu Roman Potocki sarayın inşaatını bitirmiş. Tören, resepsiyonlar ve toplantılar için tasarlanan saray uzun yıllar bu şekilde hizmet vermiş. 1975 yılında restorasyon geçiren saray 2002 yılına kadar düğün sarayı olarak hizmet vermiş. 2002 yılı itibari ile sanat galerisi olarak hizmet vermeye başlamış. Sarayın içinde sanat galerisi bulunuyor. Ayrıca öğrendiğime göre her yıl kitap formu Potocki Sarayı’nın bahçesinde düzenleniyormuş. Enteresan bilgi ise 1978 yılında çekilen ve dönemin ünlü filmlerinden biri olan “D’Artagnan ve Üç Silahşörler”  Potocki Sarayı’nın yanında çekilmiş.

Buraya kadar anlattığım yerler hepsi şehir merkezinde. Şimdi merkezin biraz dışına çıkalım.

Lychakiv Mezarlığı

Gezdiğim şehirlerde ilk defa bir mezarlığı ziyaret ediyorum. Burası gerçekten çok enteresan bir mezarlık. Nedenlerini açıklayayım hemen: Bir kere burası oldukça büyük yani yaklaşık 400 bin mezarın olduğu, 42 hektar alan üzerine kurulmuş ve 23 farklı milletten insanın gömülü olduğu bir yer ama burayı asıl özel kılan her bir mezar taşının adeta sanat eseri gibi olması. Hepsinin ayrı bir hikâyesi var çünkü. Sanatçılardan devlet adamlarına, sporculardan sıradan kişilere kadar her kesimden insanın mezarı mevcut. Lviv halkı buraya zaten ölüler şehri diyor. Bir açık hava heykel müzesini gezer gibi geziyorsunuz burayı. Şehir merkezine yürüyerek 15 dakika isterseniz 50 numaralı sarı dolmuşlara binip gelebilirsiniz. Giriş ücreti 30 Grivna.

Museum of Folk Architecture

Mezarlık ziyaretinizi bitirdikten sonra buraya kadar gelmişken görmeniz gereken ilginç bir açık hava müzesi burası. Lviv’in şehrinin olmazsa olmazlarından Museum of Folk Arhitecture. Lviv’e gelirseniz hele ki çocuklarınız varsa onlarında keyif alacağı bir yer burası. Bu müze alıştığınız o sıradan müzelerden çok farklı. Müze 60 hektarlık bir alana kurulmuş bir açık hava müzesi. Burada 6 kilise bulunuyor aynı zamanda. Batı Ukrayna köy yaşamının canlandırıldığı eski ahşap evlerden oluşan bu müzeye giriş kişi başı 30 Grivna.

Tüm bunların dışında aslında gezilecek görülecek yerler içinde yazılabilecek ama aynı zamanda farklı konseptleriyle yeme içme kısmında bahsedeceğim yerler de var. Bu bahsettiğim yerleri Lviv yeme içme yazımda okuyabilirsiniz.

Benim yapmadığım ama size tavsiye edeceğim şeyler ise şöyle:

 • Lviv’e kadar gelmişken tren ile 2-3 saat uzakta yer alan Love Tunnel’e git.
 • Ben sıcaktan çıkamadım belediye binasının kulesine çık.
 • Yerel turlar ile konuş Romanya veya Moldova turlarına katıl.

Şehirde daha fazla kalırsan gelmişken Polonya’ya geç.

Ali Rıza Öner

1976 yılında Kocaeli'nde doğdum. İlk,orta ve lise öğrenimimi Kocaeli'nde tamamladıktan sonra 1996 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümüne girdim. Tarih Bölümdeki eğitim yıllarımda gezmeye,seyahat edip farklı kültürleri tanımaya ilgi duymaya başladım. Tabi çalışmak zorundaydım yaban ellerde üniversite okurken para kazanmak zorundaydım 1997-2001 yılları arasında THY de çalıştım askerlik falan derken gördüğüm,okuduğum şeyleri anlatmayı sevdiğim için öğretmenliğe başladım. O gün bugündür anlatıyorum tecrübelerimi,bilgilerimi. Avusturya Liseliler Eğitim Vakfı (ALEV OKULLARI) da Tarih Öğretmenliği yapmaktayım. Şimdi sıra sizlere geldi. Gezmek benim tutkum istedim ki yine anlatayım bu sefer yazayım hatta.Tanımadığım sizlere. Sürçülisan edersem affedin.

Sevebilirsin...

3 Yanıt

 1. Nerede.blog dedi ki:

  Çok güvenli bir şehirdir. Çok severim

 1. 1 Mart 2018

  […] gezigurmesi.com Lviv Gezi yazısını okumak için Tıklayınız… […]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.