Ülkelerin İlginç Özellikleri

Her zaman seyahatlerim öncesi gideceğim ülkeleri mutlaka araştırır onların kültürlerini, alışkanlıklarını, gelenek ve göreneklerini incelerim. Bu araştırmalarım sırasında karşılaştığım, bazen hayrete düştüğüm ilginç şeyleri kısa kısa notlar alırım. Bu yazımda bu ilginç bilgileri sizler için derledim. Belki bir gün işinize yarar ya da okur biraz gülümsersiniz.:)

-İlk örnek İngiltere’den mesela. İngiltere’deki bütün kuğular kraliçenin malıdır. Ülke genelinde ki tüm kuğular kraliçenin malı sayılıyor. Hatta bununla ilgili ilginç bir habere de değinmeden edemeyeceğim. İngiltere de ilk defa bir kuğu, Türk tarafından kesilerek öldürüldü. Bu olay geçtiğimiz yıllarda oldu ve tüm İngiltere olaya çok şaşırdı. Olayı gerçekleştiren Türk’e bunu neden yaptığı sorulduğunda verdiği cevap daha ilginçti.’’ Tadını merak ettim. Ve öldürdüğüm hayvanın kuğu olduğunu bilmiyordum’’ dedi. Güler miyiz, ağlar mıyız halimize?

-Bu sefer sırada coğrafi ilginçlik var. Birbirinden çok uzak olduğunu düşündüğümüz ABD ve Rusya’nın aslında sınır komşusu oldukları. Alaska ve Sibirya’nın konumları nedeniyle bu iki ülke toprakları arası mesafe sadece 4 km’dir.

-Hazır söz ABD’ den açılmışken devam edelim. Kürdan Amerikalıların boğulmasına en fazla neden olan nesnedir. Bir başka ilginç bilgi ise ABD’ de yolculuk ederken bir polis sizi durduysa arabanızı sağa çekin camı açın ellerinizi direksiyon simidine koyun ve kıpırdamadan bekleyin. Aksi bir harekette vurulabilirsiniz. Aman dikkat!

-Rusya’ya tekrar dönecek olursak bu ülkede erkek erkeğe öpüşmek bir saygı işareti sayılıyor. Ayrıca Rusya’da yaşı başı geçmiş sıradan meslekler yapan amcalarla ülke ve dünya meseleleri konuşurken dikkatli olun çünkü Sovyet döneminde üniversitede hocalık yaparken sistemin çökmesiyle işsiz kalmış olabilirler.

-Avrupa ülkeleri ile devam edelim. Sırada ki ülke Monako. Monako’nun ulusal orkestrası ordusundan daha geniş bir kadroya sahip. İyi bir müzisyenseniz burada iş bulma şansınız çok bence. Avrupa ile ilgili enteresan bir bilgi daha bütün Avrupa kıtasında 60.000 civarında hayvan türü tespit edilmişken, bu sayı Türkiye’de 80.000’den fazladır.

-Sırada bir başka Avrupa ülkesi İsviçre ile ilgili bir bilgi var. İsviçre de kadınlar 1971 yılında seçme ve seçilme hakkına kavuşmuşlardır. Bunda ülkenin siyasi yapısının etkisi mutlaktır ancak gerçekten Avrupa için geç bir tarih.

-Biraz kuzeye gidelim. İskoçya da size ikram edilen içkiyi geri çevirmek saygısızlıktır. Hele bu içki iyi bir İskoç viskisi se çok ayıp. Sevmeseniz de bir tadım yapmak lazım.

-Bu sefer biraz  Akdeniz havzasına inelim İtalya’ya ait bir kültürden bahsedelim. Hepinizin bildiği gibi İtalyanlar meşhur Spagettileri ile övünmeyi severler. İşte bu yüzden bu ülkede bir spagettiye makarna  demeyin İtalyan dostlarımız bundan hoşlanmıyorlar.

-Komşumuz Yunanistan ise bir çok bakımdan benzerlik gösterdiğimiz bir ülke. Ama en çok mutfak kültürümüz diyebiliriz. Hatta zaman zaman o yemek benim bu tatlı bizim tartışmaları basına yansır. İşte bunlardan en fazla tartıştığımız konu Türk kahvesi. Yunanlı komşularımız Türk kahvesi söylemini pek sevmiyorlar. Sipariş ettiğinizde de sizi düzeltip Grek kahvesi diyorlar.

En çok ziyaret etmek istediğim kıtalardan biri olan Güney Amerika ile ilgili araştırmalarım sırasında burada bulunan ülkeler ile ilgili bilgiler dikkatimi çekmişti. İşte Güney Amerika ile ilgili ilginç bilgiler.

-Mesela Bolivya’nın başlıca şehirlerinden  La Paz şehri 3.631 metrelik yüksekliği ile dünyanın en yüksekte yer alan kentiymiş.

-Kolombiya’da gece geç saatlerde kırmızı ışıkta dururken soyulma riskiniz fazlaymış.

-Şili’ de lokantada ellerinizi karnınızın üzerinde birleştirerek beklemek artık servise hazır olduğunuzun işareti sayılıyormuş.

– Meksika’nın başkenti Meksiko City her yıl birkaç santim alçalma ve çökme yaşamaktaymış.

culture

Uzak doğu Asya ülkeleri ise bir çok ilginçliklere sahip. Gerek kendilerine has tarihsel kültürleri gerek çok dinlilikleri bunda etkili olsa gerek. Bakalım neler varmış?

  • Çin deyince hemen akla Çin Seddi gelir. Evet Çin Seddi 6.500 kilometre uzunlukta olup, bu uzunluk Türkiye’nin en doğusu ile en batısı arasındaki uzunluğun dört katından fazladır.
  • Güney Kore’de portakal çok pahalı ve lüks bir tüketim malı olduğundan; genç zenginlere “portakal çocuğu” denirmiş.
  • Asya’nın küçük ülkesi Nepal’de ayak üzerinden atlamak hoş karşılanmazmış. Kötülüğü simgeleyen bir hareket olarak algılanırmış.
  •  Japonlar üç kişinin resmini çekmenin şanssızlığa neden olacağına inanırmış. Japon yemek kültürü ile ilgili başka bir ayrıntı ile devam edelim. Japonya’da çatal kaşık yerine kullanılan çubukları tabağa çapraz koymak hakaret kabul ediliyormuş. Aman dikkat.
  • Asya’nın tam ortasına gidelim. Moğolistan’da ıslık çalmak kötü ruhları davet etmek olarak kabul ediliyormuş.
  • Gelelim Asya da bir başka renkli kültüre. Hindistan’da sokakta tuvaletini yapanlara tepki göstermeyin. Çünkü bu hareket burada yasal bir davranışmış.
  • Çin’e geri dönelim. Çin’de yere tükürmek serbesttir. Ancak balgamın üzerine basmak yasakmış. Evet bu gerçekten iğrenç. Ayrıca Çin’de kadeh kaldırırken ‘’ çin çin’’ demeyin çünkü bu erkek cinsel organı olarak kabul ediliyormuş.
  • Uzak doğu kültüründe çocuklara anne ve babaları dışında yabancıların dokunması hoş karşılanmıyor. İşte buna farklı bir örnek. Endonezya’da küçük çocukların başının okşanması hoş karşılanmıyor çünkü bu hareketin çocukların zekalarının gelişimine engel olduğu düşünülüyor. Endonezya da bir başka değişik davranış ise şöyle. Eğer bir Endonezyalı ile pazarlık yapıyorsanız ve satıcı pazarlık sırasında parayı yere atarsa bilin ki bu son fiyattır.
  • Dünya’nın çatısı Tibet’e gidelim. Tibet’te size ikram edilen çay bardağını iki elinizle avuçlarsanız saygısızlık etmiş sayılırmışsınız.
  • Singapur ile ilginç bilgilerimize son verelim. Singapur da çiğnediğiniz sakızı yere atmak suçmuş ve para cezası varmış.

Evet işte böyle. Farklı kültürler, uzak coğrafyalar, milyarlarca insan. Belki Dünyayı güzel yapan da bu! Haydi o zaman ne duruyoruz? Tüm bu farklılıkları keşfe çıkalım.:)

Ali Rıza Öner

1976 yılında Kocaeli'nde doğdum. İlk,orta ve lise öğrenimimi Kocaeli'nde tamamladıktan sonra 1996 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümüne girdim. Tarih Bölümdeki eğitim yıllarımda gezmeye,seyahat edip farklı kültürleri tanımaya ilgi duymaya başladım. Tabi çalışmak zorundaydım yaban ellerde üniversite okurken para kazanmak zorundaydım 1997-2001 yılları arasında THY de çalıştım askerlik falan derken gördüğüm,okuduğum şeyleri anlatmayı sevdiğim için öğretmenliğe başladım. O gün bugündür anlatıyorum tecrübelerimi,bilgilerimi. Avusturya Liseliler Eğitim Vakfı (ALEV OKULLARI) da Tarih Öğretmenliği yapmaktayım. Şimdi sıra sizlere geldi. Gezmek benim tutkum istedim ki yine anlatayım bu sefer yazayım hatta.Tanımadığım sizlere. Sürçülisan edersem affedin.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.